۶۷-۱۷

گفت وگو با کریستین مونجیو/ به نحوه‌ی وجود واقعیت احترام می‌گذارم

‌گردآوری و ترجمه: بهروز سلطانزاده:

واقع‌گرایی یکی از مولفه‌های اصلی سینمای کریستین مونجیو به شمار می‌اید. کریستین مونجیو بر این عقیده است که می‌خواهد پرتره‌ای از عصر خود بسازد. و به قول خودش مردم را به چالش می‌کشد تا به چیزهایی نگاه کنند که نمی‌خواهند بودن آنها را در وجود خود بپذیرند. اینجاست که سینمای او با واقع‌گرایی خاص او پیوند می‌خورد. او می‌گوید فیلم‌هایش رئالیستی‌تر از جریان سینماست. گفته‌ی «من تصمیم گرفتم اگر می‌خواهم فیلم‌هایی بسازم که از حوادث کوچک زندگی روزمره الهام گرفته باشند، باید به نحوه‌ی وجود واقعیت احترام بگذارم. در جهان واقع مونتاژ وجود ندارد. شما باید هر لحظه‌‌ی کوچک و سخت عمر خود را زندگی کنید. متاسفم ولی واقعیت این طور است… در زندگی موسیقی وجود ندارد پس چرا باید در فیلم از موسیقی استفاده کرد؟» ما را به شناخت سینمای این سینماگر رومانیایی فرا می‌خواند. گفت‌و‌گوی زیر را بخوانید.

 

درباره‌ی فیلم‌های کوتاه و اولین فیلم بلند یک کارگردان

* فیلم‌های کوتاه از چه اهمیتی برخوردارند؟

مهم‌ترین موهبتی که یک کارگردان جوان در ساخت یک فیلم کوتاه دارد، اجازه‌ی انجام اشتباهاتی است که بعدها به هیچ عنوان قابل تکرار نیست. فضای فیلم کوتاه یک فضای غیرمعمول است که بعضی موضوع‌ها به قالب آن درنمی‌آیند. در اصل برای کارکردن روی یک فیلم کوتاه باید لحظه‌های خیلی ظریف از یک داستان گسترده‌‌تر و جدید را انتخاب کرد. فیلم‌های کوتاه من بیشتر شبیه فیلم‌های سینمایی فشرده بودند. من نیاز به یک ساختار پیچیده با شرایط متفاوت (که غافلگیرکننده هم باشد) را حس کرده بودم. فیلم‌های کوتاه امکان مسافرت، ‌دیدار با کارگردان‌ها و گرفتن بازخورد از تماشاچیان را به من می‌داد.

* تولید این فیلم‌ها چه کمکی برای ساخت اولین فیلم بلندتان به شما کرد؟

ساختن فیلم کوتاه فرصتی است برای آشناشدن با مدیریت صحنه و یک گروه هنرپیشه که ممکن است بعضی از آنها از نظر سنی از شما بزرگ‌تر باشند که در وهله نخست نکته حساسی است. در این مقطع بود که علاقه‌مند به گرفتن پلان‌های طولانی شدم. اگر یک کارگردان قبلاً در فیلم کوتاه شات‌هایی با اندازه‌‌های مختلف نگرفته باشد، نمی‌تواند این کار را در نخستین فیلم خود استادانه مدیریت کند. در ضمن ساخت فیلم های کوتاه مانع از ورود به دنیای تلویزیون و در نتیجه انحراف مسیر من شد.

برچسب‌ها:

نظر‌ دهی مسدود شده است.