۷۸-۱۸

گفت‌وگو با فرانسیس فوردکاپولا / چهل سال پس از «اینک آخرالزمان» با هر فیلمی که ساخته‌ام آدم دیگری شده‌ام

گردآوری، ترجمه و تلخیص: بهروز سلطانزاده:

متن زیر تازه‌ترین گفت‌وگو با فرانسیس فورد کاپولا در سال ۲۰۱۹، چهل سال پس از ساخت فیلم اینک آخرالزمان است. کاپولا در مورد سبک فیلم‌هایش می‌گوید، هر فیلمی که می‌سازد صفحه‌ی جدیدی در زندگی‌اش باز می‌شود. او می‌گوید کمتر یک سبک را تکرار می‌کند و با هر فیلمی که می‌سازد تبدیل به آدم دیگری می‌شود. کاپولا در مورد ژنرال کورتز و دیگر شخصیت‌های ماندگار فیلم‌هایش مثلاً مایکل کورلئونه می‌گوید؛ هر وقت فیلمی ساخته‌ام خودم را با شخصیت اصلی آن یکی پنداشته‌ام. کاپولا در مسیر پرنشیب‌وفراز فیلمسازی‌اش به دستاوردهایی رسید که بعضی از فیلم‌های او را به ماندگارترین آثار جهان تبدیل کرده. او توصیف جالبی از خودش می‌دهد: واقعیت این است که در تمام عمرم چیزی نبوده‌ام جز یک آدم مشتاق با تخیل قدرتمند و حس پیشگویی.

***

* شما در مورد نسخۀ نمایش داده‌شده «اینک آخرالزمان» گفته‌اید بعضی از رمز‌و‌رازهایی را که مدنظرتان بوده، ندارد. منظورتان از این گفته چه بوده است؟

نخستین‌بار در سال ۱۹۷۹ آدم‌های مختلفی که در کار تهیه و توزیع فیلم دست داشتند معتقد بودند که فیلم زیادی طولانی و عجیب و غریب است. به همین خاطر چند روز بعدازظهر نشستیم و سعی کردیم فیلم را کوتاه‌تر کنیم . بخش‌های رازآمیز آن را دربیاوریم فیلم را عادی‌تر کنیم. تکه‌هایی که درآوردیم شاید سی ثانیه یا یک دقیقه بیشتر نبودند ولی تلاش ما این بود که فیلم کمتر رازآمیز باشد. البته شاید بهتر باشد به جای رازآمیز کلمه سوررئال را به کار ببریم. تا اینکه معلوم شد فیلم سرپا مانده است. در واقع موقع فیلمسازی نمی‌دانید وقتی فیلمتان عرضه می‌شود آخرین باری است که چیزی در مورد آن می‌شنوید یا به حیات خود ادامه می‌دهد. من آن را در تلویزیون دیدم و چندان سوررئال یا مرموز به نظرم نمی‌رسید و حتی غیرمعمول هم نبود به همین دلیل بعدها بعضی دائم می‌گفتند باید آنچه حذف کرده‌ایم را به فیلم برگردانیم.

نظر‌ دهی مسدود شده است.