۷۰-۲۲

گفت‌وگو با روبر برسون درباره بازیگری، صدا و مونتاژ / صدای برسونی

‌گردآوری، ترجمه و تخلیص: بهروز سلطانزاده :

همه ما شنیده‌ و خوانده‌‌ایم که برسون به بازیگر به عنوان «مدل» نگاه می‌کرد. در گفت‌وگوی زیر برسون به راز استفاده از نابازیگران اشاره می‌کند و اینکه چرا هنرپیشگان حرفه‌ای را در فیلم‌هایش به کار نمی‌گیرد. او عقیده دارد تنها حواس و احساساتی که به ما دروغ نمی‌گویند می‌توانند تصویرهای واقعی، ناب و بکر بیافرینند. و این رازی است که از خلال بازی نابازیگران به کشف آن می‌رسیم. صحبت‌های برسون را در مورد استفاده خاصی که از صدا در فیلم‌ها می‌کند و حذف‌هایی که در فیلم‌هایش انجام می‌دهد که در نگاه اول می‌تواند فیلم‌ها را در نظر مخاطب عادی پیچیده و غیرقابل درک جلوه دهد، بخوانید.

* شما گفته‌اید که ترجیح می‌دهید کارگردانی باشید که به جای تاکید روی میزانسن‌، روی نظم تاکید می‌کند. این به این معناست که از نظر شما جوهر فیلم نه فیلمبرداری بلکه مونتاژ است؟

برای من فیلمسازی ترکیب تصویر و صداهای چیزهای واقعی بانظمی است که آنها را تاثیرگذار کند. آنچه با آن مخالفم این است که با دوربین از چیزهایی که واقعی نیستند فیلم بگیریم. صحنه و هنرپیشه‌های غیرواقعی.

* به این ترتیب شما در ردیف سنت فیلم صامت قرار می‌گیرید که نمی‌تواند بر دیالوگ تکیه کند بنابراین تاثیر خود را هنگام مونتاژ می‌آفریند. قبول دارید که شما بیشتر کارگردان فیلم‌های صامت هستید؟

این حرف مرا متعجب می‌کند. اولاً صدای آدمی برای من زیباترین صداهای جهان است. من هرچه بیشتر فیلم می‌سازم بیشتر فکر می‌کنم که می‌توانیم بدون تصویر و فقط با صدا فیلم بسازیم. کارگردان‌های فیلم‌های صامت با هنرپیشه‌های حرفه‌ای تئاتر کار می‌کردند. وقتی صدا وارد سینما شد، باز هم از هنرپیشه‌ها استفاده می‌شد چرا که تصور می‌شد آنها تنها کسانی هستند که قادرند صحبت کنند. بخش مشکل کار من این است که نابازیگرانم را مجبور کنم طبیعی صحبت کنند. قصد حذف دیالوگ را مثل فیلم‌های صامت ندارم. ولی دیالوگ‌های من باید خیلی خاص باشند، نه شبیه سخنرانی‌های تئاتری. صدا برای من عامل بسیار مهمی است و بدون آن نمی‌توانم کار کنم. من کسانی را که قرار است در فیلم حضور پیدا کنند از طریق تلفن قبل از اینکه آنها را ببینم انتخاب می‌کنم. چرا که عموماً‌ هنگام ملاقات یک فرد گوش و چشم شما با هم چندان هماهنگ نیستند. صدای یک فرد خیلی بیشتر از حضور فیزیکی او به شما اطلاعات می‌دهد.

نظر‌ دهی مسدود شده است.