۶۸-۲۹

کادربندی، نقاشی و گردآوری تصاویر: میراث آنتونیونی

 Francesco Di Chiara – ترجمه: رضا مولایی:

«نگاه میکل‌آنژ آنتونیونی و هنر» نمایشگاهی بلندپروازانه است که آنتونیونی را به عنوان فیلمساز، هنرمند تجسمی و بخش تحسین‌شده‌ای از فرهنگ ایتالیایی نیمه دوم قرن بیستم به تصویر می‌کشد. در حقیقت آنتونیونی به همراه فدریکو فلینی در اوایل دهه ۶۰ میلادی مسئولیت گذار و خروج سینمای ایتالیا از دوران نئورئالیسم را برعهده داشتند. وظیفه‌ای که بعدها فیلمسازان جوان‌تری مانند پی‌یر پائولو پازولینی، برناردو برتولوچی و مارکو بلوکیو به اتمام رساندند. سال‌ها پس از درگذشت آنتونیونی، میراث او حتی در حوزه مطالعات سینمای معاصر همچنان چالش‌برانگیز است. دلیل این مدعا مجموعه‌ای غنی درباره کارگردان است که در اواخر ۲۰۱۱ کامل شد و در کنفرانسی که سال بعد از آن در فرارا (موطن آنتونیونی) به افتخار یکصدمین سالروز تولد او برگزار شد، ارائه شده است.

نمایشگاه «نگاه میکل‌آنژ: آنتونیونی و هنر» بخشی از سری جشن‌هایی است که شهرداری فرارا به مناسبت یکصدمین سالگرد تولد آنتونیونی برگزار کرده است. نمایشگاه به سرپرستی دومینیک پایینی، ماریا لوئیزا پاچللی و باربارا گوئیدی برگزار شد و مسیر مناسبی برای نمایش کارهای متنوعی از آرشیو شخصی آنتونیونی بود.

آرشیو آنتونیونی شامل تصاویر، نامه‌ها، طرح‌ها و نقاشی‌های کشیده‌شده یا جمع‌آوری‌شده توسط او در سه گروه مختلف، به همراه کلیپ‌هایی از فیلم‌های او و همچنین تابلوهای نقاشی که ارتباطات معنا‌داری با فیلم‌های او دارند، مواد نمایشگاه را تشکیل می‌دهند.

نظر‌ دهی مسدود شده است.