۷۸-۲۱۶

نگاهی به وضعیت نقد ادبی در ایرانِ امروز / نقد در بوتۀ نقد / از منظر مشیت علایی، محمد چرمشیر، علی شروقی، فرشته احمدی

قابل پیش‌بینی است که صحبت در مورد نقد و تاکید بر اهمیت آن در اعتلای فرهنگ جوامع و تغییر وضع موجود به طور کلی، و وضعیت نقد ادبی در ایران به طور خاص، در یک نشست و به واسطۀ شنیدن یا خواندن عقاید عده‌ای از اهالی نقد و ادبیات، به جایی نمی‌رسد. اولین قدم برای بهبود وضعیت، شناخت دقیق آن است و این شناخت حاصل نمی‌شود مگر از طریق مطالعه، همفکری، به اشتراک‌گذاشتن آرا و نظرات، اهمیت‌‌دادن به آثار ادبی معاصر و اذعان به اینکه پا‌به‌پای ناخوش‌احوالی جامعه، صفحات فرهنگی و ادبی روزنامه‌ها و مجلات ناخوش‌احوال خواهند بود. اولین قدم برای شفا، پذیرفتن ناخوشی است و قدم دوم درک علت آن است. بعد از گذشتن از این دو مرحله، جست‌وجوی راه‌حل منطقی است.

وظیفۀ منتقد امروز برخلاف نظر بسیار محافظه‌کارانۀ ادیبان درگذشته، به تشخیص سره از ناسره و دادن پیشنهادهایی برای بهترشدن اثر خلاقه محدود نمی‌شود. منتقد چشم‌هایی بینا و ذهنی هوشیار دارد و تن به عادت‌ها و سلیقه‌های رایج زمانه نمی‌دهد او بدون ترس از تک‌افتادن و نداشتن همراه، اثر را همچون تکه‌ای از پیکره‌ای عظیم بررسی می‌کند و همچون ناظری سختگیر هر نوع همدستی اثر با حافظان وضع موجود را برملا می‌کند.

در این نشست و نشست‌های آینده با دست‌اندرکاران فعال حوزۀ ادبیات و نقد به گفت‌وگو می‌نشینیم و تلاش می‌کنیم از جنبه‌های متعدد موضوع را کاوش کنیم. بسیار امیدواریم نوری هر چند کم‌سو به شرایطمان بتابانیم تا مسیری بیابیم برای همقدمی آنهایی که هنوز هم به قدرت ادبیات برای تغییر مسیر زندگی‌مان ایمان دارند.

نظر‌ دهی مسدود شده است.