۷۰-۸۸

مداخله‌ی بشردوستانه

هارولد پینتر- ترجمه: زهرا پورنیک‌صفت :

اشاره: نوشتار زیر متن خطابه‌ی هارولد پینتر هنگام دریافت مدرک افتخاری خود از دانشگاه فلورانس است. پینتر این خطابه را در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۱ ایراد کرد؛ یک روز پیش از حوادث یازدهم سپتامبر در نیویورک و واشنگتن.

 

مطمئن هستم تعجب نمی‌کنید اگر بگویم برای من نحوه‌ی استفاده‌ی ما از زبان، همیشه یک دغدغه‌ی بسیار مهم بوده است. به طور خاص، اخیراً به اصطلاحی علاقه‌مند شده‌ام که ناتو برای توجیه بمباران صربستان از آن استفاده کرد: مداخله‌ی بشردوستانه.

ترجیح‌ می‌دهم گزارش یک شاهد عینی درباره‌ی بمباران سال ۱۹۹۹ ناتو در بازاری در شهر نیش (شهری در صربستان) را برایتان بازگو کنم که اوان پرنتیس آن را نقل کرده است.

پیرزن ریزنقش به گونه‌ای به نظر می‌آمد که گویی سه چشم دارد. اما از فاصله‌ی نزدیک‌تر که نگاه می‌کردی جای ترکش بود که به پیشانی‌اش اصابت کرده و او را کشته بود. در نگاه اول، آدم فکر می‌کرد کشته‌شدگان در انبوهی از آوار، درختان شکسته و شیشه‌های خردشده استتار شده‌اند، اما هنگامی که خوب دقت می‌کردی اجساد همه جا به چشم می‌خوردند، برخی لابه‌لای پتوها و میزهای لباس فروشندگان و برخی دیگر همان جایی که کشته شده و به روی زمین افتاده بودند. خانه‌های پرچین‌دار و گلدان‌های پشت پنجره که زمانی غرق در شکوفه‌های گل بوده حالا به یک ویرانه تبدیل شده‌ بودند. بیوه‌های سیاه‌پوش به در باغ‌هایشان تکیه کرده و از یافتن اجساد همسایگان خود در میان شیشه‌های شکسته، درختان بریده، ماشین‌های سوخته و دوچرخه‌های مچاله به هق‌هق افتاده بودند. در نزدیکی اکثر کشته‌شدگان کیسه‌های خرید پاره‌شده به چشم می‌خورد که از درون آنها بسته‌های تخم مرغ، میوه و سبزیجاتی که تازه از بازار خریداری کرده بودند به روی زمین پخش شده بود.

جمعه هفتم ماه می ۱۹۹۹، در جنوب شهر نیش در صربستان این اتفاق رخ داد. ناتو خود اعلام کرد که اشتباهی رخ داده است. به جای بمباران ساختمان ارتش که حدود سه مایل دورتر در نزدیکی فرودگاه واقع شده بود، هواپیماهای بمب‌افکن بمب‌های مرگبار خود را در پیچاپیچ خیابان‌های تنگ نزدیک مرکز شهر انداخته بودند. حداقل سی و سه نفر کشته شدند، و تعداد بسیار زیادی دچار آسیب‌هایی شدید شدند: دست‌ها، پاها و بازوها تکه‌تکه یا به تمامی منفجر شده بودند و به دلیل اصابت ترکش خمپاره‌ها، سینه‌ها و شکم‌های بسیاری شکافته شده بود.

نظر‌ دهی مسدود شده است.