۶۴-۶-

سیاست، هنر و تاریخ زندگی و آثار پارک چان‌-ووک و گوشه‌هایی از تاریخ و سینمای کره جنوبی

همایون خسروی‌دهکردی
تاریخ پرفراز‌و‌نشیب و آکنده از التهاب کشور کره و اضطراب موجود در کره جنوبی و حتی شمالی تنها با تماشا، درک و برقراری ارتباط با سینمای کیفی کره و آثار نوین کره جنوبی همچون «منطقه امنیتی مشترک» (پارک چان-ووک، ۲۰۰۰) «میزبان» (یونگ جون-هو، ۲۰۰۶) و «کهنه‌سرباز» (ریو سونگ-‌وان، ۲۰۱۵) می‌تواند کامل شود و این سینمایی است که به فرهنگ باستانی و عارفانه کشور می‌پردازد. جدال اصلی میان دولت و سینماگران کره بر سر موضوع اضطراب و ابهام تاریخی است: سینماگران کره‌ای بر این باورند که فیلم‌های آنان بهتر از هر رسانه دیگری می‌تواند موقعیت پیچیده‌ کنونی را برای شهروندان کشور و جهانیان توضیح دهد.
مختصری درباره کشور کره
شبه جزیره کره با مساحت ۲۲۰ هزار کیلومتر مربع یعنی تقریباً‌ یک‌هشتم کشور ما در سال ۱۹۴۸ به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم شده است. قسمت شمالی که مساحت آن تقریباً‌ ۱۲۰ هزار کیلومترمربع است حدود بیست‌و‌پنج میلیون نفر جمعیت دارد و در حدود پنجاه میلیون نفر در قسمت جنوبی زندگی می‌کنند. علاوه بر ادیان کنفسیوسی، بودایی در دو کره بخشی از مردم مسیحی و گروهی فاقد گرایش مشخص مذهبی هستند.
تا قبل از آغاز قرن بیستم کشور کره حدود پنج سده تحت حاکمیت چوسان‌ها بود که پادشاهانی وفادار به چینی‌ها بودند و به کمک چینی‌ها کشور را از حملات ژاپنی‌ها محفوظ می‌داشتند. از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۱۰ که به دوران امپراتوری شهرت دارد حاکمیت کشور عملاً‌ تحت نفوذ روسیه بود. به هر حال از سال ۱۹۱۰ کشور کره به صورت مستعمره ژاپن درآمد و تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست ژاپن، تحت استیلای ژاپنی‌ها بود. از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۸ نیروهای چپ، ملی، میهن‌پرستان بر سر اداره کشور به جان هم افتادند و قدرت‌های بزرگ آن زمان یعنی شوروی و امریکا در سال ۱۹۴۸ سرانجام کشور را دوپاره کردند. مدار ۳۸ درجه شمالی به عنوان مرز دو کره تعیین شد. کره شمالی و کره جنوبی که در سال ۱۹۴۸ شکل گرفته بودند از سال ۱۹۵۰ با یکدیگر به صورت نظامی درگیر شدند؛ جنگ دو کره تا سال ۱۹۵۳ به طول انجامید.
جمهوری کره جنوبی
اولین رئیس‌جمهور کره جنوبی سینگمان ری (S.Rhee) (1965-1875) از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۰ اداره کشور را بر عهده داشت. سینمای کره جنوبی در دوران او از نظر کمی رشد چشمگیری داشت و کنترل و ممیزی شرایط بالنسبه مساعدی را برای فیلمسازان فراهم کرده بود.

نظر‌ دهی مسدود شده است.