۶۳--۷

زندگی و آثار ترنس مالیک همراه با نگاهی دیگر به تاریخ دهه‌های پایانی هالیوود

همایون خسروی‌دهکردی
تاثیر مضامین فیلم‌های موج نو هالیوود بر ترنس مالیک روشن است. آثار مالیک نه تنها در دهه ۱۹۷۰ که حتی در سال‌های هزاره سوم و دوره دوم فیلمسازی‌اش همواره نشان از سینمای دهه ۷۰ امریکا (۱۹۶۵ تا ۱۹۸۵) دارد.
جنگ ویتنام، دیدگاه‌های کندی‌ها و ترور آنها، ترور مارتین لوتر‌کینگ، شورش دانشجویان و سیاهان و تیراندازی به سوی آنها، شورش‌های فمینیست‌ها و طغیان‌های جوانان (هیپی‌ها و…) و به طور خلاصه از بین‌رفتن اقتدار ایدئولوژیک حاکم بر ساختار سیاسی-اجتماعی امریکا، در زمینه سینما که از نظر اقتصادی در حال احتضار بود، به حذف مقررات سانسور «هیز» و امحای کامل سختگیری‌های مشابه کمیته مک‌کارتی منجر شد.
رسالتی که بدین گونه بر دوش سینمای دهه‌های ۷۰ و بعد از آن گذاشته شد؛ در یک سو کاپولا و اسکورسیزی و دی پالما را تربیت کرد و در سوی دیگر کسانی مثل ترنس مالیک را با نگاهی شاعرانه و فیلسوفانه. این موج نو فیلمسازی هالیوود بود.

هالیوود جدید و موج نو فیلمسازی:
در مورد هالیوود جدید و زمینه‌های سه‌گانه ظهور و مختصات اقتصادی،‌ صنعتی، هنری فیلم‌های دوره ۲۰ساله ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۵ در شماره‌های مختلف مجله سینما و ادبیات مطالب کاملی تقدیم شده است‌۱ که از تکرار آن خودداری می‌کنیم و فقط مطالب مهم مربوط به این دوران را فهرست می‌کنم که به خصوص نشانه‌های آنها در سینمای فیلمساز نیم‌ویژه این شماره -‌ترنس مالیک- قابل ردیابی است.
دوره ده‌ساله نیمه دوم دهه ۱۹۶۰ تا اواخر دهه ۱۹۷۰ جایگاه اسطوره‌ای در سینمای امریکا دارد. برخی از نظریه‌پردازان به این سال‌ها عنوان رنسانس را داده‌اند؛ آثاری چون «بانی و کلاید» (آرتور پن، ۱۹۶۷) که از بسیاری جهات با «زمین‌های بایر» (ترنس مالیک، ۱۹۷۳) شباهت دارد یا «ایزی رایدر» (دنیس هاپر، ۱۹۶۹)، انعکاس حوادث سال‌های قبل و تاثیرات آنها هستند.
در سینمای هالیوود جدید اساساً‌ سه گونه از تغییرات را نام می‌برند.
اول: تحولات در سبک فیلم، از جمله تغییرات شیوه‌های تدوین، استفاده از جامپ‌کات که سوغات اروپا بود. نماهای کوتاه، کار با عدسی و به کار‌گیری سرعت‌های متفاوت در فیلمبرداری، حذف نماهای معرف ماقبل کلوزآپ، بهره‌گیری از زوم و در عین حال خلق میزانسن‌های دقیق.

نظر‌ دهی مسدود شده است.