۶۵-۶

زندگی و آثار اینگمار برگمان با نگاهی به تاریخچه سینمای سوئد

همایون خسروی‌دهکردی
نام برگمان همواره در کنار واژه‌هایی چون ضمیر انسان، ژرفا و تعالی هنر، تقدیر هنرمند و انسان در دنیای مدرن و… همراه بوده و سینماگران بزرگی مانند تارکوفسکی، آلمودوار، ژان لوک گدار، وودی آلن، داریوش مهرجویی، اصغر فرهادی و اغلب سینماگران دهه ۱۹۷۰ امریکا، فرانسه و سردمداران موج نو در اغلب کشورها خود را متاثر از او می‌دانند. جابه‌جا می‌توان نشانه‌های آثار برگمان را در فیلم‌های مطرح جهان دید.
اسکاندیناوی- نوردیک
در حقیقت کشورهای اسکاندیناوی شامل سه کشور سوئد، نروژ و دانمارک می‌شود ولی از آنجا که این کشورها با کشورهای شمال اروپا و اقیانوس اطلس قرابت‌های فرهنگی و آب و هوایی دارند مجموعه کشورهای اسکاندیناوی، فنلاند، ایسلند، قلمروهای خودمختار جزایر فارو، اُلند و گرینلند را با نام کشورهای نوردیک می‌شناسند. «نوردیک سینما» عملاً‌ سینمای دانمارک و سوئد را هم دربر می‌گیرد که پیشینه سینمایی دارند.۱ بقیه کشورها و قلمروهای نوردیک زیرمجموعه‌های سینمای اسکاندیناوی نیستند.
سینمای اسکاندیناوی در دوره ۲۰ساله به ترتیب توسط دانمارک و سوئد به‌رغم جمعیت کم و نقش کمرنگشان در اروپا نقاط اوج خود را گذراند.
دانمارک در نیمه اول دهه ۱۹۱۰ و سوئد پس از پایان جنگ جهانی اول تا نیمه دهه ۱۹۲۰ از محدوده مرزهای خود فراتر رفتند و به خصوص در امتزاج با فرهنگ آلمانی و به دلیل امکان مبادله فرهنگی رونق و منزلتی جهانی یافتند. تبادل فیلم و عوامل هنری تا زمان ظهور یوفا به‌عنوان سازمان قدرتمند سینمایی در آلمان به شرکت‌هایی چون نوردیک قدرت جهانی داد.
اولین نمایش فیلم در اسکاندیناوی در نروژ در سال ۱۸۹۶ از سوی دو نفر از پیشگامان سینمای آلمان یعنی ماکس و امیل اسکلادانوفسکی و با بیوسکوپ آنها اتفاق افتاد. در دانمارک نیز در همان ماه‌ها نخستین نمایش با سینماتوگراف لومیرها انجام گرفت. در سوئد در تابستان ۱۸۹۶ ابتدا در مالمو و سپس در استکهلم نمایش فیلم با سینماتوگراف لومیرها به وقوع پیوست.
در سوئد بازار نمایش به‌طور کلی تا سال‌های پایانی دهه ۱۹۰۰ در اختیار خارجی‌ها بود ولی با تشکیل «سونسکا بیوگراف تیاترن» در شهر «کریستیانستات» اولین تلاش‌ها برای تولید فیلم‌های سوئدی آغاز شد. این تلاش‌ها در سال ۱۹۱۱ با انتقال شرکت سونسکا به لیدینگو به جهانی‌شدن شرکت منجر شد. کسانی چون پیترسون و فلورمان قبل از آنکه سونسکا… در کریستیانستات تشکیل شود فعالیت‌های پراکنده‌ای با دستگاه لومیرها کردند، ولی در سال ۱۹۰۸ شارل ماگنوسون فرصت یافت تا کار اصلی‌اش را که حسابداری بود کنار بگذارد و به شرکت «سونسکا…» بپیوندد.

نظر‌ دهی مسدود شده است.