۶۲-۱۳-

درس‌هایی از همکاری دو غول مقدس سینما ژان کلود کری‌یر و لوئیس بونوئل

محمد حقیقت

پیشگفتار
در پاریس از دوم ماه اوت امسال در سینماهای هنر و تجربه، هفت فیلم لوئیس بونوئل که به تازگی از طرف مرکز ملی سینمای این کشور مرمت شده، به اکران عمومی در آمده است. این فیلم‌ها از سوی یکی از همکاران بسیار مهم بونوئل، ‌فیلمنامه‌نویس شناخته‌شده بین‌المللی فرانسوی «ژان کلود کری‌یر» نوشته شده بود. آنها ۱۹ سال با هم همکاری کردند که حاصل آن فیلم‌های درخشانی چون: «خاطرات یک خدمتکار» از سال ۱۹۶۴ شروع می‌شود و با «زیبای روز»، «جذابیت پنهان بورژوازی»، «میل مبهم هوس»، «شبح آزادی»، «تریستانا» و «راه شیری» ادامه یافته بود.
ژان کلود کری‌یر، متولد ۹ سپتامبر ۱۹۳۱ است. وی در طول سال‌ها بیش از صد فیلمنامه برای سینما و تلویزیون نوشته، و جدا از آن نمایشنامه‌نویس و مدرس سینما هم بوده و همچنین به بازیگری نیز پرداخته است. وی برای کارگردان‌هایی چون ژاک تاتی، بونوئل، میلوش فورمن، فولکر شلندورف، هکتور بابنکو، پیتر بروک، ژان پل رابینو، آندره وایدا، فیلیپ کوفمن، ژان-لوک گدار، پاتریس شرو، ناگیسا اوشیما، برتراند تاورنیه و… ‌فیلمنامه نوشته است. جدا از آن، وی علاقه بسیاری به فرهنگ هندوستان و ایران دارد و بار‌ها به ایران سفرکرده است و در ضمن نقش کوتاهی در فیلم عباس کیارستمی «کپی برابر اصل» بازی کرده است. او با همکاری خانم تجدد، ترجمه شعرهای مولانا را نیز به زبان فرانسه منتشر کرده بود.
وی چندین بار نامزد جایزه اسکار برای ‌فیلمنامه‌هایش بوده و در سال ۲۰۱۴ نیز از سوی آکادمی اسکار «جایزه هیات رئیسه اسکار» را دریافت کرد.
ژان کلود کری‌یر در میان سینماگران سرشناس جهانی بیشترین همکاری‌اش با لوئیس بونوئل است که در این باره از این همکاری صحبت می‌کند.

نظر‌ دهی مسدود شده است.