۷۲-۹۱

خلافکار یا خلاق: بنجامین سیگل، باگزی و بری لوینسن

حامد عزیزیان :

-«دوستانم منو بن صدا می‌زنن، غریبه‌ها می‌گن آقای سیگل و اونهایی که ازشون خوشم نمی‌آد به من می‌گن باگزی… ما  (گانگسترها) همدیگه رو می‌کشیم.»

 

بنجامین سیگل

از سال‌های پرشور دهه ۱۹۲۰ که پای گانگسترها به سینما باز شد تا به امروز، زندگی پرماجرای آنان همواره از موضوعات بسیار وسوسه‌کننده برای نویسندگان و سینماگران بوده است. گانگسترهای مشهور از نلسون بچه‌صورت تا آل کاپون، لاکی لوچیانو، جک لگز دایموند، داچ شولتز و… همگی دارای شخصیت‌هایی متناقض بوده و در مواردی ذهنی خلاق و پیچیده داشته‌اند. پیچیدگی شخصیت تبهکاران باعث قوام‌بخشیدن موقعیت دوگانه‌ی آنان در صحنه اجتماع شده است. در این نوشتار ابتدا شخصیت تاریخی بنجامین سیگل گانگستر مشهور سال‌های دهه‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰ مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس نگاهی می‌کنیم به برداشت سینمایی مشهوری از زندگی او.

 

باگزی سیگل: گانگستر معمار

 

بنجامین سیگل (Benjamin Siegel)  ملقب به باگزی یکی از بی‌رحم‌ترین تبهکاران جرائم سازمان‌یافته در امریکا طی دهه‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰ به شمار می‌رفت. او در ۲۸ فوریه ۱۹۰۶ در محله ایست‌ساید پایین در شهر نیویورک، یعنی یکی از محله‌های جرمZخیز متولد شد و رشد کرد و خیلی زود فوت و فن پول درآوردن از راه خلافکاری را آموخت. سیگل در چهارده‌سالگی با خلافکار جوانی به نام مایر لانسکی آشنا شد و به اتفاق او دارو‌دسته «باگز و مایر» را تشکیل داد. سیگل و لانسکی به سرقت اتومبیل دست می‌زدند، تشکیلات غیرقانونی قمار به راه انداختند و محموله‌های قاچاقچیان مشروب را می‌قاپیدند.

نظر‌ دهی مسدود شده است.