۱۳۹۷-۰۹-۱۰-۲

خلاصه نظرها و تحلیل‌های ارائه‌شده در جلسه نمایش فیلم رم فلینی ساخته فدریکو فلینی کارگردان موضوع نیم‌ویژه شماره ۷۱ مجله سینماوادبیات

  1. فلینی علاقه همیشگی خود را به نمایش و سیرک در اینجا هم نشان داده‌ است، گویی شهر رم را به مثابه یک سیرک به نمایش گذاشته است. نگاه انتقادی فلینی به مظاهر شهری معاصر و تهاجم فرهنگی (خصوصا در دهه ۱۹۶۰) موجب شده که تقریبا تمامی خصوصیات شهر رم در فیلم هجو شوند.
  2. فلینی در فیلم رم همزمان با جسمیت‌بخشیدن به تصاویر ذهنی‌اش از این شهر (به مثابه یک سیرک) گروتسک خود را با اتصال به ریشه‌های تاریخی رم و جهان‌های توهم‌زای سینما در کنار احساس واقعی و سرزنده‌اش از جامعه رم در دهه‌های ۳۰ و ۷۰ شکل می‌دهد (جهت روشن‌ترشدن مطلب به مقاله کارناوالسک و رم فلینی در صفحه ۲۶ مجله سینماوادبیات شماره ۷۱ مراجعه فرمایید).
  3.  تقریبا همه مسائل مرتبط با شهر رم در فیلم مورد اشاره قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال «مشکلات احداث مترو در شهری تاریخی»، «وجود واتیکان به عنوان پایتخت مسیحیت»، «نحوه برخورد با تاریخ و تمدن گذشته»، توریسم، نمایش و فرهنگ غذایی…
    در تمام فیلم، شهر رم همواره دارای شخصیت است و این شخصیت کاراکتر اصلی فیلم رم فلینی را تشکیل می‌دهد.
  4. در طول فیلم با استفاده از عرضه اثری مشابه با سینمای جاده‌ای در زمان ومکان سفر می‌کنیم و با پیشینه تاریخی، زندگی روزانه و گاه ناهنجار مردم (تنانگی بدن‌هایی که وانمود می‌کنند که از غذا خوردن و جسمیت و جنسیت خوبش لذت می‌برند و کودکانی که در حال کشف زندگی هستند)
    در مقاطع مختلف در یک بازه زمانی ۳۰ تا ۴۰ ساله از زبان یک راوی -که خودفلینی است- آشنا می‌شویم.

نمایش داده‌شده در روز پنجشنبه ۱۸ بهمن‌ماه در خانه فرهنگ رایزن

نظر‌ دهی مسدود شده است.